Power Mover täyttää vuonna 2026 huikeat 30 v! Vuoden 2026 Oman tanssin kisan teema onkin “Juhlat”. Teema tulee ilmetä esityksestä ja sen nimestä. Kisapaikkakuntia on entisen neljän sijaan kuusi, uusina on nyt mukana myös Lahti ja Lappeenranta!
Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen ja linkit aluekisoihin ja videokarsintaan aukeaa 15.1. ja päättyy 15.3. Jälki-ilmoittautumisia ei oteta vastaan.
Aluekilpailut/ karsinta
Aluekisoissa parhaiten pärjänneet joukkueet pääsevät osallistumaan valtakunnalliseen finaaliin Kokkolassa toukokuussa (päivämäärä tarkentuu). Jos alueella ei ole omaa kisaa tai ryhmällä ei ole mahdollisuutta osallistua aluekisaan, on mahdollistua osallistua karsintaan videokilpailun kautta. Videokilpailun parhailla esityksillä on myös mahdollisuus päästä finaaliin pisteiden perusteella.
Aluekisojen esitysmusiikki ladataan ilmoittautumisen yhteydessä MP3-muodossa. Musiikki tulee ladata ja nimetä kappaleen alkuperäisellä nimellä. Videokisaan ilmoittauduttaessa video ladataan ilmoittautumisen yhteydessä. Video tulee nimetä samalla nimellä kuin esitys.
- 1.4. Oulu / Pohjankartanon koulu
- 8.4. Tampere / Kauppi Sports Center
- 10.4. Lahti/Luhta-Areena
- 15.4. Pori / Urheilutalo
- 16.4. Vaasa / Variskan koulu
- 21.4. Lappeenranta, Urheilutalo
- 15.1. – 15.3. Videokarsinta
Kisan nuorimmat tanssijat, A1 ja A2 -sarjat eivät jatka finaaliin, vaan kilpailevat ainoastaan aluetasolla tai videokarsinnassa.
Finaali 2026
Kokkola, 13.5. Hollihaan koulu
Sarjat
Huomioi muutokset sarjoissa!
- A1-sarja: 1.-2. lk pienryhmät, 3-6 tanssijaa
- A2-sarja: 1.-2. lk isot ryhmät, 7-12 tanssijaa
- B1-sarja: 3.-4. lk pienryhmät, 3-6 tanssijaa
- B2-sarja: 3.-4. lk isot ryhmät, 7-12 tanssijaa
- C1-sarja: 5.-6. lk, pienryhmä, 3-6 tanssijaa
- C2-sarja: 5.-6. lk isot ryhmät, 7-12 tanssijaa
- D1-sarja: yläkoulut ja toinen aste, pienet ryhmät, 2-3 tanssijaa
- D2-sarja: yläkoulut ja toinen aste isot ryhmät, 4-12 tanssijaa
Osallistumismaksu
Alue- tai videokarsinta 35 €/ ryhmä. Klubikouluilla hinta on 30 €/ ryhmä.
Säännöt
Kaikkien tanssiryhmään kuuluvien koululaisten on oltava samasta koulusta tai oppilaitoksesta. Koulupäivän välittömässä yhteydessä tapahtuva Suomen Mallin harrastuskerho voi ottaa osaa omalla ryhmällään.
Huom! Poikkeuksena isojen ryhmien tanssijoiden määrän rajoitukseen on seuraava kevennys: jos koko tanssiryhmä on samalta luokalta (esim. 3C tai 5A), saa koko luokka osallistua yhtenä ryhmänä. Muussa tapauksessa tulee käyttää annettuja ryhmäkokoja.
Lisätietoja
Paula Liljeström, liikunta-asiantuntija, paula.liljestrom@kll.fi